نهال بادام تونو

خرید نهال بادام

بادام یکی از خوراکی‌های محبوب در بین مردم ایران و جهان است که خصوصیت‌های فراوانی دارد. در بین ارقام مختلف نهال بادام، یکی از نهال‌هایی که ریسک خشک شدن نهال بخاطر رشد ریشه داخل خاک کیسه صفر می‌باشد، نهال بادام تونو است. این محصول در مجموعه نهال سولدوز با قیمت مناسب و کیفیت بالا عرضه می‌شود. اگر قصد خرید بادام تونو را دارید، ما در این مقاله شما را با شرایط مورد نیاز این بادام و ویژگی‌های آن آشنا می‌سازیم؛ تا با آگاهی بیشتری نسبت به خرید آن و یا احداث نهالستان دلخواه خود اقدام کنید.

خصوصیات نهال بادام تونو

عملکرد این درخت بسیار بالا است. بادام‌های این درخت پوسته‌ی سنگی دارند و مغز آن ۳۰ تا ۴۰ درصد کل محصول را تشکیل می‌دهد. این بادام در خشکبارها، شیرینی‌پزی‌ها و تهیه پودر بادام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بادام تونو خواص بسیار زیادی دارد و سرشار از ویتامین‌ E، کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، و پروتئین است. همچنین:

  • – سطح کلسترول را تنظیم می‌کند.
  • – از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند.
  • – باعث تقویت دستگاه ایمنی می‌شود.
  • – التهاب را کاهش می‌دهد.
  • – از پوست و مو مراقبت می‌کند.
  • – انرژی شما را بالا می‌برد.

بدون شک کنار هم قرار گرفتن این خواص، بادام تونو را به یک اکسیر سلامتی تبدیل می‌کند.

مشخصات نهال بادام تونو

بادام تونو مغزی به رنگ قهوه‌ای تیره دارد و برگ‌های آن نیزه‌ای، بلند و نوک‌تیز می‌باشند. عادات باردهی این میوه اسپور است و این نهال عملکرد بالایی دارد. پوست این بادام سنگی است و میزان سختی آن متوسط (نیمه کلفت) می‌باشد.

هرس کردن نیز تاثیر بسیار زیادی در روند رشد محصول نهال تونو دارد. برای این کار از افراد متخصص کمک بگیرید؛ زیرا اگر اشتباه و با روشی نامناسب هرس انجام شود، نهال شما آسیب می‌بیند. کوددهی هم نقش بسیار مهمی دارد؛ کوددهی را می‌توانید از پاییز تا اواخر زمستان انجام دهید. میزان کود ۵ تن در هر هکتار می‌تواند مناسب باشد.

کشور سازنده

گفته شده که بادام تونو در اصل ابتدا از ایتالیا و اسپانیا سرچشمه گرفته است. البته در کشور ایران و خصوصاً در شمال غربی و شمال کشور، عملکرد خوبی دارد.

فاصله کاشت

در کاشت نهال بادام تونو، فاصله کاشت اهمیت بسیار زیادی دارد. این فاصله باعث می‌شود تا نور به همه‌ی نهال‌ها برسد و ریشه‌ها جای کافی برای رشد داشته باشند. فاصله‌ی استاندارد برای کاشت نهال بادام تونو در هر ردیف، ۶ یا ۷ متر است. در هر هکتار میتوانید ۵۰۰ اصله از این نهال را کشت کنید.

برای کاشت نهال بادام دیم تونو، ردیف‌ها را مشخص و گود کنید. دقت داشته باشید که حفره‌ی ایجاد شده باید دوبرابر بزرگ‌تر از ریشه‌ی نهال شما باشد. بعد از آنکه ریشه‌ها را در خاک قرار دادید، به خوبی روی آن را بپوشانید و روی خاک آن را سفت کنید. برای آنکه جوانه آفتاب سوخته نشود، باید در جنوب غربی درخت قرار بگیرد.

نهال بادام تونو

 

شکل میوه

مغز بادام تونو، به رنگ قهوه‌ای تیره می‌باشد و کوچک است. این بادام‌ها بیضی شکل‌اند؛ یعنی کمی کشیده هستند و نوک تیزی دارند.

حداکثر ارتفاع درخت

ارتفاع درخت بستگی به میزان رسیدگی باغدار به آن دارد. اگر به نهال بادام تونو به خوبی رسیدگی شود و شرایط محیطی آن نیز فراهم گردد، حداکثر ارتفاع این درخت به ۸ متر می‌رسد؛ حداقل ارتفاع این درخت نیز ۶ متر است. در کشور ایران و با توجه به شرایط محیطی، این میزان معمولا بین ۴ تا ۶ متر می‌باشد.

نیاز سرمایی نهال بادام تونو

بهترین زمان کاشت برای نهال بادام تونو، فصل پاییز است. اگر منطقه‌ی کاشت، آب و هوای سردسیری داشته‌باشد، می‌توانید این نهال را اواخر زمستان نیز بکارید. مناطقی که آب و هوای خشک دارند، برای این نهال مناسب می‌باشند. نهال بادام تونو نیاز به یک دوره ۱۰۰ تا ۵۰۰ ساعته سرمای زمستان در دمای صفر تا ۷ درجه سانتی‌گراد دارد تا بتواند جوانه بزند. خوب است بدانید که تحمل سرمایی نهال بادام تونو تا منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد است.

نهال تونو برای رشد و تکامل به دمای حدود ۲۳ درجه سانتی‌گراد نیاز دارد؛ حداقل دمای مورد نیاز باید ۱۰ درجه سانتی‌گراد و حداکثر آن باید ۴۰ درجه سانتی‌گراد باشد. همچنین برای گرده افشانی دمای بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌تواند مناسب باشد.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی این نهال ۳۵ تا ۴۵ سال تخمین زده شده است و بعد از این مدت، کیفیت آن کم می‌شود.

وزن میوه

هر بادام تونو ۳/۸ گرم وزن دارد و اندازه آن به ۳۵ میلی‌متر طول، ۲۴ میلی‌متر عرض و ضخامت ۱۸ میلی‌متر می‌رسد. همچنین مغز آن حدود ۱/۶ گرم است و اندازه‌های آن به ۲۴ میلی‌متر طول، ۱۴ میلی‌متر عرض و ضخامت ۸ میلی‌متر می‌رسد.

مقاومت در برابر آفات

اگر برگ‌های درخت بادام تونو به رنگ قهوه‌ای درآمد و به سمت بالا برگشت، بدانید که درخت شما دچار عفونت قارچی شده‌است. برای از بین بردن آفت می‌توانید از اسپری بوراکس استفاده کنید. بهتر است برگ‌های قارچی را جدا کنید و بسوزانید. همچنین درخت بادام تونو به دو بیماری مونیلیا و تاولور حساس است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

عملکرد میوه کاملا بستگی به شرایط دارد و در یک شرایط مناسب، عملکرد میوه به بیش از ۴ تن در هکتار می‌رسد. این مقدار در ازای ۵۰۰ اصله در هکتار محاسبه شده‌است. منظور از شرایط مناسب هم شامل: میزان آبیاری، خاک مناسب و… است که در ابتدا توضیح داده شد.

همانطور که گفته‌شد، این نهال به آب و هوای سردسیری نیازمند است. نهال بادام دیمی تونو می‌تواند خاک‌های آهکی را تحمل کند ولی در خاک‌های کمی اسیدی رشد بهتری دارد. بهترین خاک برای کاشت نهال بادام تونو، خاک‌های شنی، رسی و یا لومی است.

 

شروع محصول دهی

لازم به توجه است که باردهی این محصول بسیار خوب است و اوایل مهر ماه محصول می‌دهد.

قدرت رشد درخت

میزان و قدرت رشد درخت، بستگی به شرایط و نگهداری دارد؛ اگر از آن خوب نگهداری ‌شود، بسیار خوب رشد می‌کند و این را می‌توان از حجم باردهی و ارتفاع نهال تشخیص داد.

رقم گرده افشانی

این نهال بادام اروپایی در ازدیاد نسل خود سازگار است و ارقام گرده افشانی آن سهند و شکوفه می‌باشد.

پایه نهال بادام تونو

خوب است بدانید که پایه این نهال بادام دیرگل، بادام تلخ جی ان است.

زمان گلدهی

این درخت بسیار دیر گل است. گل این درخت به رنگ سفید و یا صورتی می‌باشد و جلوه‌ی بسیار زیبایی به درخت می‌دهد؛ این گل‌ها در فصل بهار شکوفا می‌شوند. گل‌های این درخت ۵ کاسبرگ، ۵ گلبرگ و ۲۰ تا ۳۰ پرچم دارد.

مدت آبیاری

میزان آبیاری نهال بادام تونو، بستگی به شرایط اقلیمی و آب و هوایی دارد. همچنین مقدار شیب زمین نیز در میزان آبیاری تفاوت ایجاد می‌کند.

به طور کلی، این نهال بادام در هر هکتار ۶ الی ۸ هزار مترمکعب آب نیاز دارد. یعنی باید در ۱۲ روز، ۳ الی ۴ بار نهال را آبیاری کنید. یکی از نقاط قوت این نهال آن است که به کم آبی مقاوم است؛ از همین رو می‌توان آن را به شکل دیم هم کشت کرد. در بحث بعدی از فروش نهال بادام تونو خواهیم گفت.